ELIŠKA LHOTSKÁ: NEW ARCHEOLOGY – chléb jako základ šperku [video]

“…CHLÉB JAKO BOŽÍ DAR!

Představte si svět v roce, kdy se vše rozplynulo. To, co bývalo zvykem, stalo se světelným příběhem zapsaným v binárním kódu. To, co bývalo realitou, se rozpustilo v jezeře informací…”

Nekompromisní pohled do budoucnosti, kterým šperkařka Eliška Lhotská (ZÁŘÍ / KONCEPT STORY) doplňuje svůj projekt Pomník a dává tak vzniknout nové kolekci šperků new archeology. Projekt, jenž pomocí stříbrných odlitků chleba připomíná tradiční hodnoty a nastavuje zrcadlo dnešní konzumní společnosti, se nyní soustředí na vzdálené budoucí časy, pro které je i obyčejný kousek chleba třeba odlít do kovu a tím jej zachovat pro budoucí generace. “Stříbrný šperk, odlitek chleba, se dá využívat jako amulet pro štěstí, který má i estetickou hodnotu,” doplňuje Lhotská. Inspirací jí byla stáž v nábožensky založeném Polsku: chlebem, jakožto symbolem těla Ježíše Krista, poukazuje na pozitivní aspekt víry a na hodnoty, které bychom si měli připomínat i dnes, ať už věříme v cokoli. V autorčině pojetí se tak drobek chleba stává odlitkem historie, kterou možná zapomeneme.

UPDATE: fotoreport z prezentace kolekce zde

New Archeology New Archeology New Archeology New Archeology New Archeology New Archeology New Archeology

nové autorské šperky si můžete prohlédnout a zakoupit na akci designSUPERMARKET 2015 a v letenském showroomu KONCEPT STORY 

*autorem kosmické hudby k short movie “new archeology” je Ondřej Vicena*

foto&video: eliska lhotska archiv