Kritička gayů Nytrová odešla z ČSSD, podle ní je prolezlá korupcí. Šéf klubu: Asi tu byla omylem

Kritička gayů Nytrová odešla z ČSSD, podle ní je prolezlá korupcí. Šéf klubu: Asi tu byla omylem

Praha – Poslankyně Pavlína Nytrová se rozhodla ukončit členství v ČSSD. Učinila tak po dlouhém uvažování kvůli podivným způsobům, stylu a nekalým praktikám, které se podle ní v sociální demokracii objevují. Poslaneckého mandátu se ale nevzdá a bude ho vykonávat až do konce volebního období.

"Nemohu a hlavně nechci být součástí strany, která je prolezlá politickou korupcí od okresní přes krajskou až po celostátní úroveň," zdůvodnila své rozhodnutí poslankyně. "Již dál nechci čelit podrazům, pomluvám a útokům na mou osobu především ze strany představitelů sociální demokracie a jejích loajálních příznivců na okresní úrovni," uvedla další důvody Nytrová.

Podle poslankyně strana ani nedává prostor lidem, kteří mají jiné názory než vedení. "Za mého působení v sociální demokracii jsem se na okresní úrovni setkala s řadou mladých a velmi schopných lidí, kteří chtěli pracovat čestně a poctivě v rámci strany a ve prospěch občanů. Jenže kdo měl v této demokratické straně jiný názor než vedení, byl po čase doslova morálně zlikvidován a pak vyhozen, nebo odešel sám," uvedla Nytrová.

"Jsem překvapen reakcí kolegyně Nytrové. Myslím, že může mít člověk jakýkoli názor, může se do nějaké situace dostat i v regionu, ale generalizovat a dělat takové závěry není namístě," komentoval její rozhodnutí poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna.

Překvapen byl i předseda poslaneckého klubu sociální demokracie Roman Sklenák. "Na klubu dnes paní Nytrová nepromluvila. Asi byla v sociální demokracii omylem," řekl Aktuálně.cz.

Další z poslanců ČSSD Jan Birke označuje nařčení Nytrová za "holé nesmysly", které nejsou podložené fakty. "Blíží se volby a je otázka, zda by kolegyně Nytrová mohla být na kandidátce za sociální demokracii. V tom je zakopaný pes," myslí si.

Nytrová se podle svých slov snažila věci několik let změnit. Jenže se jí to nepovedlo, a tak se rozhodla ze strany vystoupit.

Nytrová nepatří ve sněmovně mezi výrazné osobnosti. Koneckonců ve sněmovně se k řečnickému pultu dostala jen u čtrnácti projednávaných bodů a devětkrát interpelovala členy vlády.

Více na sebe upozornila až v loni v červenci při projednávání zákona, který by umožňoval registrovaným gayům a lesbám adoptovat dítě svého partnera. Na plénu prohlásila, že homosexuálové mají nadprůměrné sklony k alkoholu a drogám. Častěji jsou jim diagnostikovány duševní a mentální poruchy a ve zvýšené míře se u nich projevuje násilné chování.

Později zdůvodnila, že svůj názor opírá o vyjádření jednoho člověka, co žije v Norsku, a z anonymních komentářů pod zpravodajskými servery. Byla rovněž jednou z poslankyní, která navrhovala, aby za hanobení prezidenta hrozilo jednoleté vězení.