USA zlepšily postoj k vydání Gülena, do Ankary přijede Biden, řekl turecký premiér

USA zlepšily postoj k vydání Gülena, do Ankary přijede Biden, řekl turecký premiér

Ankara - Spojené státy v poslední době zlepšily svůj postoj k žádosti o vydání islámského duchovního Fethullaha Gülena, kterého turečtí představitelé obviňují ze zosnování nedávného pokusu o převrat. Novinářům to řekl turecký premiér Binali Yildirim. Ten informoval i o tom, že na návštěvu Ankary koncem srpna dorazí americký viceprezident Joseph Biden, který se tak zřejmě připojí k ministru zahraničí Johnu Kerrymu.

Premiér Yildirim zveřejnil i nové údaje o počtu lidí, kteří v rámci čistek po nezdařeném puči přišli o práci. Podle něj jich je už 81 494.

Už dříve oznámená návštěva Kerryho připadá na 24. srpna, ve stejný den má do Turecka dorazit i Biden. S oběma politiky budou Turci pravděpodobně mluvit právě i o procesu vydání Gülena, který žije v exilu USA a o jehož extradici Ankara po červencovém puči žádá. První žádost Američané odmítli jako nedostatečně odůvodněnou, druhou nyní zkoumají. Optimistický byl ohledně osudu žádosti i ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu, který v pátek řekl, že má ohledně procesu vydání z USA "pozitivní signály".

Pětasedmdesátiletý duchovní Gülen obvinění ze snahy svrhnout vládu odmítá a chce, aby vyšetřování týkající se jeho údajného podílu na převratu vedl nezávislý mezinárodní orgán. Turecká justice podle něj není nezávislá, a proto by nemohlo být zaručeno jeho právo na spravedlivý proces. Vláda prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana pronásleduje Gülena a jeho příznivce dlouhodobě, po pokusu o puč akce proti nim ještě zintenzivnila.