Jak se úspěšně chránit před škodlivými a nebezpečnými vlivy v pracovním prostředí

V dnešním článku bych rád předal tipy na to, jak se chránit v pracovním prostředí před hlukem, nečistotami a dalšími škodlivými látkami. Existuje celá řada prostředků, které vám poskytnou vysokou úroveň ochrany. podrobně jsem je pro vás popsal níže. 

Ve výrobnách i na jiných pracovištích bude nutné chránit svůj zrak

Asi netřeba zmiňovat, že zrak je jedním z našich smyslů a myslím, že jedním z velmi potřebných. Abychom naše oči uchránili, vyrábí se ochranné brýle, štíty a kukly. 

BRÝLE

Brýle jsou pravděpodobně tím nejčastějším ochranným prostředkem na oči. I ti, kteří nesvařují či nepracují s těžkými stroji nebo chemií, mají brýle za svůj nutný doplněk ve volném čase nebo při sportu. Typů a modelů brýlí je již nyní na trhu nesčetné množství. Výhodou dnešní vyvinuté technologie je, že se většina ochranných brýlí dá použít i přes dioptrické brýle nebo dokonce obsahují dioptrická skla. Mnoho známých v mém okolí má problémy s očima a nebýt kontaktních čoček, myslím, že bychom na ulici jen sem tam potkali někoho bez brýlí. 

Brýle dopřávají očím odpočinek, tolik je nenamáhají a mě pak zbytek dne nebolí hlava. Brýle s čirými a žlutými skly zvyšují kontrast a hodí se tedy do slabě osvětlených prostor. Tmavá skla tedy naopak chrání před ostrým světlem a sluncem. V dnešní době není problém sehnat ochranné brýle s ochranou proti zamlžování či jinou vychytávkou. 

Několik let jsem v práci brousil železo bez brýlí. Nachytán bezpečnostním dozorem jsem byl donucen si je nasadit. Nejsem si jist, zda ten samý den nebo den poté, mi do oka i přes brýle vlétla železná špona. Věřte, není to vůbec příjemné. 

SVÁŘECÍ KUKLY A ŠTÍTY

Po mém nepříjemném zážitku jsem začal brýle odsuzovat a začal při broušení nosit kuklu. 

Svařovací kukly jsou mým denním chlebem. Anebo ne chlebem, spíše mým každodenním příborem. Není dne, abych ji nepoužil. Kukly jsou z tak odolného materiálu, že jsem dosud nebyl nucen mít strach o svůj milý obličej. 

Kukly a štíty se vyrábí nejen na svařování, ale i na jiné činnosti, například práci s ohněm. Ani bych tomu nebyl ochoten věřit, ale ta malá sklíčka opravdu dokonale odolají žáru a já skrz něj stále perfektně vidím. Kukly mají univerzální velikost, takže padnou opravdu každému. Některé modely mají dokonce zatemňovací skla a ochranu před UV zářením. Pokud by se se sklem přeci jen něco stalo, náraz kladivem určitě nevydrží a pokud ano, jistě se alespoň ohne, na trhu jsou k sehnání sklíčka náhradní. 

Stejně důležitá je i ochrana sluchu

Je mnoho pracovišť náročných na hluk. A ani ten není radno podceňovat. Ano, neohluchnete, pokud si nevezmete do hluku sluchátka, ale za pár let by vám to vaše bubínky rozhodně vrátily. 

Pokud se pohybujete v menším hluku, stačí pěnové zátky, takzvané špunty. Nemám je rád, nejdou mi strčit pořádně do ucha, obvykle to musím udělat alespoň na třikrát. Ale stojí pár korun a na to, že je to malý pěnový špuntík, opravdu vám okolní hlasitost značně sníží. I při střílení z brokovnice obstály. Takové špunty jsou většinou na jedno použití.

Při větším hluku samozřejmě doporučuji používat sluchátka, jak říkám já, „otíky“. Vypadají jako klasická velká sluchátka, která si zapojíte i ke hře na notebooku, ale tyto tlumí hluk a sluchátka máte opravdu kolem celých uší. Ani kousek ucha nekouká ven. Při hledání pracovních sluchátek na internetu, jsou profesionálně nazývána mušlové chrániče. 

Polštářky na sluchátkách opravdu výborně těsní a chrání vás před vnějším hlukem. Při dlouhodobém pobytu v takovém prostředí je to opravdu nezbytnost. Sluchátka mají také nastavitelný oblouk kolem hlavy, takže je možné si je upravit podle vlastní potřeby. 

Ochrana dýchacích cest

Nad nutností ochrany dýchacích cest se myslím vůbec nemusím pozastavovat. Podle mého není dobré vůbec pracovat v prostředí, které škodí vašemu dýchání, ale bohužel, taková místa jsou a pracovat se, jak se říká, musí. Každý zaměstnavatel by měl na ochranu vašeho dýchacího ústrojí dbát, na pracovišti by tedy měla být zabudovaná centrální filtrace nebo odsávání vzduchu. 

Běžnou ochranou dýchacích cest, a to na mnoha místech jsou respirátory neboli jednorázové filtrační masky. Jsou vyrobené buď s výdechovým ventilem, nebo bez něj a rozlišují se na tři úrovně ochrany uživatele. 

Pro lepší ochranu je nutné použít ochranné masky či polomasky, ke kterým je potřeba dokoupit vhodný filtr. 

Hlavně ve zdravotnictví se používají roušky, které mají jistě využití i v potravinářském průmyslu. 

Ochrana hlavy

S nutností ochrany hlavy se setkáváme v praxi hlavně ve stavebnictví. Používají se ochranné přilby a ochranné čepice, které jsou pouze uvnitř vyztužené plastem. Mnoho kamarádů je má v oblibě, jsou téměř k nerozeznání od klasických kšiltovek, které seženete například na Larond

Existuje ochrana proti pádu z výšky?

Ale jistě, stačí používat polohovací pás nebo postroj. Ze zkušenosti vím, že téměř každý je příliš velký frajer na to, se před pádem chránit, ale naše skupina pracující v Německu tehdy velice rychle změnila názor, když jeden neobratný kolega neustál srandičku a spadl z třímetrového lešení. Kupodivu naprosto bez úhony. Zajímalo by mne, zda teď již dává větší pozor. Nicméně je to důkazem toho, že nejvíce úrazů se stává právě při pádu z výšky. Pro více informací čtěte zde.

Kvalitnější postroje používají i policisté a hasiči. Vzhledem k tomu, že práce ve výškách je velmi riziková, je nutné, aby veškeré toto vybavení vyhovovalo bezpečnostním normám. Dokonce i veškeré karabiny, kotvící lanka a kotevní svorky musí mít splněnou potřebnou certifikaci. 

Nezanedbávejte pracovní prostředí, kde trávíte denně spoustu času. Ačkoliv se vám dosud nic nestalo, chraňte se potřebnými ochrannými prostředky. Náhoda je blbec a je zbytečné potýkat se se zdravotními komplikacemi kvůli pouhé lenosti. Pro lepší představu, jaké následky může neopatrnost mít, čtěte zde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *