V oblasti prodeje bytů Praha nabízí spoustu možností

V oblasti prodeje bytů Praha údajně patří k velmi výhodným lokalitám. Téma se pro nás stalo aktuálním především kvůli mamce. Zdědila krásný byt, který ovšem nikdo z nás nevyužíval, a tak jsme se ho rozhodly pronajímat. Po dlouhé a náročné cestě se nám konečně povedlo sehnat toho pravého nájemníka. Tedy aspoň jsme si to myslely, bohužel však jen první dva měsíce.

Nájemník byt pomalu ničil

Ze všech zájemců jsme vybraly mladého kluka, který na schůzce působil velice seriózně. Neměl problém odpovědět na jakoukoliv otázku, měl solidní zaměstnání, v předchozím podnájmu setrval několik let, takže to vypadalo, že by s ním neměl být žádný problém. První dva měsíce bylo vše v pořádku. Později ovšem odmítl zaplatit nájemné s tím, že momentálně nemá peníze. Začaly nám chodit také stížnosti od sousedů, že je příliš hlučný a často se z bytu ozývá i křik a pláč. Po nějaké době jsme se s ním musely rozloučit, ale byt jsme převzaly v hrozném stavu. Všude nepořádek, špína, rozbité umyvadlo a cigaretový kouř.

Už nikdy více

Úklid a opravy nás stály nemalé peníze, protože z toho chlápka jsme samozřejmě nedostaly ani korunu. A tak máma řekla dost. Rozhodla se, že už nikdy žádného dalšího nájemníka nechce. Problém byl ten, že naše rodina by byt opravdu nevyužila. Zbývalo poslední řešení – jeho prodej. Přestože se všude píše, že v Praze není nijak těžké prodat byt, měly jsme z toho značné obavy. 

Načetly jsme si mnoho, ne jen o samotném prodeji bytů v Praze, zaměřovaly jsme se především na případná úskalí. Také jsme narazily na spoustu článků, které řeší, zda je lepší pustit se do prodeje sám na vlastní pěst, nebo raději s realitním makléřem v zádech. Něco více se o tom můžete dozvědět například zde.

Prvně jsme to zkusily samy

Nebyly jsme si jisté, zda je to v našich silách, přesto jsme se ale rozhodly zkusit byt prodat samy. Pochopitelně jsme se bály, ne všechny otázky nám byly jasné a věděly jsme, že obezřetnost je v tomto případě na místě. Zvolily jsme strategii, že nebudeme sice úplně otálet, ale ani prodej zbytečně neuspěcháme, abychom nemusely hned nastavovat velmi nízkou cenu. Pečlivě jsme připravily inzerát a inzerovaly jsme na internetových stránkách, v denním tisku i na vývěsce, a to hlavně z toho důvodu, abychom pokryly co největší pole lidí, kteří si mohou inzerátu všimnout. Později jsme využily ještě výlepní plochy a místní obchody. Velkou pozornost jsme věnovaly také nafocení interiéru, což je základ úspěchu. 

Kde nic, tu nic

Čas plynul, ale nám se bohužel neozval žádný zájemce. Ze začátku jsme si říkaly, že je to v pořádku, že nemůžeme hned chtít zázrak. Po nějaké době jsme ale začaly přemýšlet, jestli je to pořád ještě v normě. Vždyť přeci v Praze se nachází tolik lidí, a nabízený byt je ve velmi dobré lokalitě. Ještě k tomu splňoval většinu podmínek žádaného bytu, o kterém hovoří autor v tomto a dalších článcích. Opravdu se nenajde nikdo, kdo by  o něj měl zájem? Byly jsme lehce rozčarované a zklamané. Na prodej jsme sice nespěchaly, i tak jsme ale nechtěly čekat, kdo ví jak dlouho. Rozhodly jsme se tedy pro další krok.

Zvolili jsme jistotu

Po dlouhém váhání jsme tedy nakonec oslovily makléře. A ještě konkrétněji makléřku. Měly jsme velkou výhodu, protože naše dobrá známá se touto prací živí. Že nás to nenapadlo dřív! Odpadla nám tedy starost s tím, abychom vybraly někoho opravdu solidního, zkušeného a zodpovědného. Ozvaly jsme se jí a brzy jsme se všechny tři společně sešly, abychom vše probraly.

Naše známá byla velice milá a přislíbila nám pomoc. Byly jsme rády, že hovoříme s člověkem, který má v oboru velké zkušenosti. Společně jsme řešily všechny záležitosti týkající se prodeje, také nám ochotně zodpověděla veškeré naše dotazy, a že jich nebylo málo. Nejdůležitější bylo odhalit chyby, kterých jsme se při inzerování zřejmě nevědomky dopustily (kdyby ne, tak už by byl byt dávno prodaný), z těch se poučit a odstranit je. Hned při prvním setkání měla spoustu myšlenek a nápadů, jak to všechno zvládnout.

Úspěch se dostavil překvapivě brzy

Je to až neskutečné, ale úspěch na sebe opravdu nenechal dlouho čekat. Přišel mnohem dříve, než jsme doufaly, a byly jsme tak trochu v šoku, protože po tak dlouhé době, kdy se nám neozval nikdo, jsme nevěřily, že to vůbec půjde. Makléřka nám za krátký čas volala, že má pro nás hned tři zájemce na prohlídku. A jeden z nich se pro koupi nakonec rozhodl. Jaké z toho plyne ponaučení? Pokud se jedná o něco velké, s čím si nevíte úplně rady, není špatné se obrátit na odborníka. Ušetříte si tím nervy i čas. Spolehlivé řešení při prodeji nemovitosti vám nabídne také zkušený tým realitního portálu Eurobydlení

Jak dlouho byste čekali na zájemce o byt k prodeji, než byste se rozhodli snížit cenu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *