Odsouzen ke krachu aneb jak funguje program Covid III?

Spuštění balíku půjček pro podnikatele v podobě programu Covid III provázela řada problémů. Povedlo se je vyřešit, nebo program uvízl na mrtvém bodě?

Covid III měl být spásou pro mnohé podnikatele. Podle úvodních analýz se měl týkat asi 150 společností, přičemž celkový objem půjček se mohl pohybovat kolem 500 miliard korun. Tato zajímavá půjčka pro podnikatele ale už od začátku jevila určité nedostatky.

Pomalé schvalování úvěrů

Problémy byly především se schvalováním. Původní plán bylo rozběhnout program na pomezí dubna a května, schválení se ale nakonec zaseklo na složitých vyjednáváních a legislativním procesu. A i když už je program Covid III nějakou dobu venku, problémy vyvěrají na povrch dál.

Podle statistik ČNB aktuálně žádá o pomoc několik tisíc firem. Už během prvních dní přišla téměř tisícovka žádostí. Prodlevy ale dál přetrvávají. Tentokrát je problém s rychlým schvalováním úvěrů, který vláda před zavedením programu tolik vyzdvihovala. Během prvních dní tak byla schválena pouze jedna žádost v objemu 20 milionů korun.

Na vině byla smlouva

Co bylo příčinou těchto problémů? Podle dostupných informací šlo především o smlouvu s Českomoravskou záruční rozvojovou bankou. S tou totiž většina bank neměla k 1. červnu podepsanou smlouvu. A i když uvolnily přihlašovací formuláře už na konci května, s vyřizováním žádostí začaly až právě po podepsání smlouvy.

Půjčky pro podnikatele v podobě programu Covid III by ale v tuto chvíli měly běžet mnohem rychleji a lépe. Pro některé podnikatele už však může být pozdě. Právě dlouhé čekání na schvalování tohoto programu a odmítavý přístup bankovních společností donutil především drobné živnostníky a firmy skončit. Otázkou tedy zůstává, jestli bude tento smutný trend pokračovat, nebo Covid III opravdu zachrání českou ekonomiku před krachem. Odpověď na tuto otázku ukáže až čas.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *