Obešel bych se bez pracovních rukavic? Ale jistě, že ne.

Ochrana rukou rozhodně patří mezi jednu z nejzákladnějších zásad při výkonu mnoha povolání a prevenci před pracovními úrazy. Pracovní rukavice jsou vhodné nejen pro muže, ale také ženy a děti. Ani ženy by nebyly nadšené z plení na zahrádce holýma rukama. 

Dielektrické pracovní rukavice jsou specifické svou délkou a nezaměnitelnými vlastnostmi

Takové se využívají převážně v energetice a elektrotechnice. V těchto oborech je naprosto nutné být po celou dobu chráněn před výboji elektrickým proudem. Ačkoliv možná neznáte název dielektrické rukavice, velmi snadno je poznáte. Oproti ostatním druhům totiž sahají až do poloviny předloktí. Rozlišují se různých stupněm ochrany proti napětí, od 500 do 26 500V. Vyrobeny jsou z kvalitního a silného latexu, který dodá potřebnou izolaci. Možná jsem ze staré školy, ale mně se zdá téměř neuvěřitelné, že je opravdu možné vytvořit rukavice, kterými neprojde ani opravdu silná elektrická rána. 

Jednorázové rukavice

To jsou takové, které mají opravdu velmi časté využití. Ve zdravotnictví, v chemickém či potravinářském průmyslu, nebo dokonce při naprosto běžném úklidu u nás doma. Vyrábí se z nitrilové, latexové, vinylové nebo polyetylénové fólie. Jsou to ty takzvané nejjednodušší rukavice bez textilního podkladu. 

Kombinované rukavice

Jedná se o rukavice, na jejichž výrobu bylo použito více materiálů. Myslím, že se dá dokonce říct, že to jsou vesměs zimní rukavice. Nejčastěji jsou to právě ty vyrobené z kůže, vybavené například teplou podšívkou. Dále mohou obsahovat skleněné vlákno, nylon, hovězí štípenku či bavlněnou tkaninu. Já je mám také na práci na zahradě v chladném počasí, anebo při dělání dřeva. Jsou opravdu silné, ale zároveň pohodlné a teplé.

Kovové rukavice

Existují také kovové rukavice, vtipálek by je mohl označit za rytířské. Jsou totiž vyrobeny z nerezových kroužků, a proto opravdu mohou připomínat rytířskou zbroj. Vysoce odolné kroužky samozřejmě poskytují naprostou ochranu proti říznutí, oblíbené jsou v řeznickém povolání. Sám jsem je na ruce nikdy neměl, zajímalo by mě, zda jsou při nošení na rukou těžké nebo bych byl příjemně překvapený.

Kožené rukavice

Tyto rukavice jsou velice oblíbené, u mě tedy rozhodně. I kdybych je nepoužíval v práci, doma jsem pro ně našel velké vyžití. Chňapku své přítelkyně jsem nahradil koženou rukavicí, ačkoliv by to nepřiznala, viděl jsem, že ji i skrz její super chňapku takový horký pekáč stejně pálí. Stejně tak jako přikládám do krbu s koženými rukavicemi, dokonce v nich i otvírám dvířka od krbu. Musí to být jasně rozpoznatelné, kožené rukavice jsou prostě mé oblíbené. Kožené rukavice jsou i módní záležitosti, a proto najdete jejich bohatý výběr na e-shopu Nerio

Neprořezné rukavice

Při manipulaci s předměty s ostrými hranami, například s noži či pilou, jsou naprosto nezbytné. Chvilková nepozornost by mohla mít velmi vážné následky, a ačkoliv znám několik takových lidí, jsem si jist, že bych nechtěl přijít o žádný ze svých prstů. I přes mnohá pracovní zranění se mi toto zatím vyhnulo, ťuk ťuk. Pokud jsou rukavice opatřeny prodlouženou manžetou, jejich ochranný efekt se násobí, neboť chrání také naše předloktí. 

Některé typy jsou opatřeny zdvojenou vrstvou na rizikových místech, mezi palcem a ukazovákem a na bříškách prstů. Správné rukavice si vyberete snadno, jsou totiž rozdělené do pěti skupin, a to podle výše ochrany rukavice. Pokud chcete zohlednit pohodlí rukavic, vybíráte si mezi pletenými, máčenými, vrstvenými a kevlarovými druhy. Všechny jsou ale vyrobeny z vysoce odolného materiálu. Tento druh rukavic patří mezi finančně náročnější. 

Tepelně odolné rukavice

Pokud pracujete v mrazivém prostředí, anebo naopak velmi horkém prostředí, jistě budete vděčni za tyto odolné rukavice. Jako standardní ochranný prostředek jsou využívány ve sklářství, kovovýrobě, slévárenství, strojírenství a mrazírenství. Obsahují teplovzdorné materiály, jako například Kevlar, Aramid, Nomex a hliník. Tyto rukavice rozdělujeme podle čtyřech stupňů odolnosti. 

Svářečské rukavice

Je naprosto jasné, že jsou vyrobeny z velmi teplu odolného materiálu, obvykle z hovězí štípenky nebo lícovky. Jsou opravdu pevné a odolné, ale mohu vás ujistit, že při každodenním používání vám vydrží nanejvýš pár měsíců. Ne, není to chyba výrobce, ale každý svářeč ví, že takové rukavice dostávají opravdu velmi zabrat.

Na trhu je k dostání opravdu velké množství různých druhů rukavic. Jsou totiž využívány opravdu v řadě různých činností a mnoho činností by se bez nich vůbec nemohlo vykonávat. Neboť se jedná o jednu ze zásadních ochranných pomůcek, nabízí je již každá firma, a to ve škále různých provedeních, barvách a typech. Rukavice nejsou finančně nákladné a stojí za pořízení, pokud by vás zachránily pouze před několika mozoly a puchýři. Zranění způsobená opomenutím této nezbytnosti dopadají velmi špatně, k přečtení zde. Ani ve svém volném čase nezapomínejte používat ochranné prostředky. Několik tipů pro úspěšné zahradničení k přečtení zde. Pokud jsou pro vás rukavice nezbytností v zaměstnání, doufám, že máte k dispozici ty správné a vhodné přesně pro vás.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *