Zdravotní pojištění cizinců v ČR

Zdravotní pojištění pro cizince se liší dle okolností jejich pobytu v České republice. Jednotný je pouze fakt, že je zdravotní pojištění cizinců ze zákona povinné. Kteří cizinci mají nárok na veřejné zdravotní pojištění a kteří musí využít komerční zdravotní pojištění pro cizince?

Zdravotní pojištění je povinné i pro cizince

Zdravotní pojištění je povinné nejen pro občany ČR a cizince s trvalým pobytem v ČR, nýbrž i pro cizince, kteří do České republiky přijedou ať už na krátkodobý či dlouhodobý pobyt. Zdravotní pojištění cizinců je také jednou z podmínek pro získání víza do České republiky. 

Zdravotní pojištění kryje náklady na lékařskou péči a může být sjednáno v rámci veřejného zdravotního pojištění nebo prostřednictvím komerčního zdravotního pojištění pro cizince. O tom, které pojištění cizinec využije, rozhodují okolnosti jeho pobytu v ČR.

Kteří cizinci mají nárok na veřejné zdravotní pojištění? 

Na evropský průkaz zdravotního pojištění mají nárok cizinci s trvalým pobytem v ČR. Veřejné zdravotní pojištění mohou využívat také cizinci z Evropské Unie, kteří podnikají v České republice a odvádí pojistné na zdravotní pojištění. O zdravotní pojištění pro cizince s přechodným pobytem se budou zajímat i firmy, které chtějí zaměstnat cizince. 

V tomto případě musí vědět, že také cizinci pracující v ČR ve firmě se sídlem na území ČR mají nárok na veřejné zdravotní pojištění. To za ně ze zákona odvádí zaměstnavatel. 

Zaměstnavatel má povinnost oznámit vznik i ukončení účasti na veřejném zdravotním pojištění svého zaměstnance, který je v České republice cizincem bez trvalého pobytu. Pro tohoto pojištěnce vystaví zdravotní pojišťovna průkaz zelené barvy.

Je možné, že cizinec, který v české firmě začne pracovat, už má sjednané tak zvané komerční zdravotní pojištění. To je nutné zrušit a převést tohoto zaměstnance na veřejné zdravotní pojištění.

Ostatní cizinci využijí komerční pojištění pro cizince

Cestovní zdravotní pojištění pro cizince, kteří v ČR nemají trvalý pobyt ani nepracují ve společnosti se sídlem v ČR, se liší rozsahem dle délky pobytu. Jedná se o tak zvané komerční pojištění, a zatímco u krátkodobých pobytů stačí sjednat pouze základní zdravotní pojištění, které pokrývá nutnou a neodkladnou péči, u dlouhodobých pobytů je doporučováno komplexní zdravotní pojištění, které řeší i preventivní péči.

Zdravotní pojištění cizinců je jen jednou z mnoha věcí, které potřebujete pro to, aby u vás cizinec mohl pracovat. To, že pracovníky z ciziny nutně potřebujete k plnění vašich pracovních zakázek však ještě neznamená, že si musíte věci kolem zdravotního pojištění pro cizince a zaměstnanecké karty vyřizovat sami. 

Existují agentury např. IRS Czech, které vám vše potřebné s přehledem zařídí. Vy už se jen můžete těšit na čerstvou pracovní sílu, která vám umožní podnikat a růst dle vašeho očekávání.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *